Memento (2000)

Akıl Defteri

Sorun Bildir
Sinema Modunu Açın

Karşılaştığınzı hata hakkında kısa bir yorum belirtmeniz gerekiyor.

Yorum yapın
Film Hakkında 129 Yorum yapılmış. Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız
4 hafta önce
yazdı

Biraz abartı yorucu olmuş.Filmin sonunda herşeyi anlıyosunuz ama sonuna kadar oldukça sıkıcı geçti.

2 ay önce
yazdı

Ooo matrixten trinity burdaymış

2 ay önce
yazdı

Çok iyi filmdi ciddi anlamda.Bir anlığına cidden hiç anlayacağımı düşünmedim.Çok dikkatli izleyince bazı şeyleri kavrıyorsun. Lenny'e çok üzüldüm,herkes manipüle ediyor adamı.

Sammy'nin akıl hastahanesinde otururken bir anlığına Lenny'i olduğunu görüyoruz,bu aslında bazı şeyleri yerine oturttu.Sürekli eşinin kalçasına vurduğu yeri gösteriyor ve bu biraz insana ne alaka dedirtiyor.Sonra Sammy'nin eşinin kalçasına yediği insülin yüzünden öldüğünü görüyoruz. Dikkatli izleyince anlaşılıyor.

4 ay önce
yazdı

Filmi gerçekten dikkatli izlerseniz, puanını hak ettiğini görürsünüz. Şahsen son 30 dakikayı pür dikkat izledim. Daha da iyi yer etmesi için hemen olmasa da, bir kez daha izlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Senaryo öyle aman aman değil ama çok güzel işlenmiş, çok ince yerlerde ipucu veriyor izleyiciye. Hatta bir tık daha uzun olsaymış her şey daha iyi oturabilirmiş. Durgun havalı ama sürükleyici, ben çok beğendim.

5 ay önce
yazdı

tamamen vakit kaybı, filmi yorumlarda çok övüldüğü için izledim sonuna kadar hem beynim yoruldu ve hiç bir şey anlamadım çok saçma bir film bunun izleyeceğinize Aamir khanın ghajini filmini izleyin bundan kat kat güzel bir film. imdb = 8,6/10 puan almış heralde imdb ye rüşvet verdiler 😀

5 ay önce
yazdı

Ya milletmi çok zeki de ben birşey anlamadım.

Adam unutkanlık hastası olmuş.Onun katilini bulmak için hatırlamaya çalışıyor. Gidiyor karısını bukadar seviyor bir tek onu unutamıyor ama başka kadınla yatıyor.Yok film sondan başlamış da bilmem ne.İyi bir çılgınlık yapmışlar ama olmamış.Olmuş ama puan ne yani.Bu film neresiyle haketmiş bu puanıki?
Bu film bu puanı neresiyle hakediyor.Hadi ben cahilim.Çok bilmiş arkadaşlar söylesinde bilelim.

5 ay önce
yazdı

Güzel filmdi.. Tersten gitmesi de güzel olmuş. Bu tür bir film arayan arkadaşlara Aamir Khan''ın Ghajini filmi tavsiyemdir 🙂

6 ay önce
yazdı

Harika bir film, kesinlikle izlenmeli.

6 ay önce
yazdı

Sen kafayı sıyırmışsın benim dobloyuda yumruklamazsın değilmi?

7 ay önce
yazdı

spoiler vermeyeyimde hikaye geriye gidiyo

9 ay önce
yazdı

film on numara beş yıldız kategorisinde, tüm gizemi olayı sondan başlayıp başa doğru gitmesiyle kafa karıştırması, yani mantık çok basit, düşünün baştan başlayıp sona gitmiş olsaydı kim bu filme 2 üzerinde puan verirdi, ben baştan başlayıp sona gitmiş kabul edip 2 puan vereyim, filmi anlayanlar 2 den fazla puan vermez, efsanedir diyenler emin olun ki filmi anlamamıştır, saçma-sıkıcı-basit, yazdıklarıma tepki gösteren çok olacak, tepki göstermeden önce yazdıklarımı ve filmi bir düşünün haksızsam istediğinizi yazın başım üstüne.

7 ay önce
cevapladı

İşte burda yönetmen devreye gidiyor sana birinin hafızasını her 10 dk da 1 kaybeden birini filimde öyle bir anlat ki herkes, sen de dahil onun durumunu anlayasın (sonradan adam hiç inandırıcı değildi yalan söylüyordu aslında herşeyi hatırlıyor demeyesin) aynı başta sigorta çalışanı olan adamımızın durumu gibi sammyi yalancılıkla suçladı aynı duruma düşünce gerçeği anladı bunun için kurgu sondan başa tasarladı ki adamın hafıza kaybı durumunu tamamen anlamamız ve hissetmemiz için hatırlarmısın her bir önceki sahneye dönüşünde ondan öncesi bizde de yoktu onda da tek fark biz tüm bilgiyi toplayıp hikayeyi tamamladık ama o adam hala 10 dk içinde ve öldürdüğü kişiyi unutacak sadece fotoğref ve üzerinde yazan bir kaç kelime ama içim biraz olsun rahat diyebilirim diyor kafedeki kadına işte bütün mesele bu ve bunu düşünen saçmalık-sıkıcılık ve basitlik buna değerdi doğrusu

7 ay önce
cevapladı

Sana tepki vermek gereksiz ama birşeyi farkettiğine sevindim film sondan başa doğru devam ediyor dediğin gibi tam tersi olsaydı kimse buna 2 puan vermezdi

9 ay önce
yazdı

zaten beyin kalmadı.bu filmi izleyince daha da beynim yandı aq. şizofren herif :/

9 ay önce
yazdı

Sakin kafayla, dikkatlice ve mümkünse göz kırpmadan izleyin 😀

Filmde bir kesinlik yok Christopher Nolan'ın bazı filmlerindeki gibi.Siz nasıl görürseniz öyle.Belki kesin olan tek şey hatıralardır, ama filmde hatıraların (anıların) değişebileceğini söylüyor.Anlamak için bir daha izlemek gerek.

9 ay önce
yazdı

https://web.archive.org/web/20030306204125/http://www.sinemafanatik.com:80/memento/mementoexp.html

9 ay önce
yazdı

Gayet başarılı bir film. Neredeyse 20 sene geçmiş ve yeni izleyebildim. Aldığı puanı sonuna kadar hak ediyor. Elbette filmi her izleyen farklı şeyler anlayabilir, sonuçta sinemada sanatın bir dalı. Guy Pearce ve Joe Pantoliano çok başarılı bir oyunculuk sergilemiş. Senaryo güzel, bazı arkadaşlar çok basit bir hikaye olduğundan ve anlaması çok basit gibisinden bir şeyler söylemiş. Filmin amacı izleyicinin kafasını karıştırmak ve ipuçlarını toplayarak bir sonuca ulaşmasını sağlamak. Böylelikle izleyiciyi eğlendirmek. Film bittikten sonra senaryoyu tersten oynatınca çok basit gibisinden bir şeyler zırvalamak, içinde bulunulan acziyetin dışa vurumudur. Filmi puanlarken hangi kıstaslara göre puanladığını bilmeyen insan yorumudur. Spoiler vermemek için filmin içeriği hakkında bir şey yazmadım. Kesinlikle deneyimlenmesi gereken bir film.

10 ay önce
yazdı

Ruh ve sinir hastalıklarının önünde biri arabasına binip giderken bakar ki lastik patlamış, lastiği değiştirir, yedek lastiği takar ama tam o sırada bijonlara çarparak mazgalın içine düşürür, kendi kendine kızıp söylenirken, yan taraftaki bir pencereden bir adam seslenir, “birader ne oldu neye sinirleniyorsun bir sorunmu var ?” adam cevap verir, lastiği değiştirdim ama bijonları mazgalın içine düşrüdüm ve ne yapacağımı bilmiyorum der, penceredeki adam ona der ki “birader diğer 3 lastikteki 1'er bijonu söküp o değiştirdiğine takarsan hepsinde 3'er bijon olur hepsi eşitlenmiş olur ve tamirhaneye gidene kadar seni idare eder” der, adam sorar ona sen napıyorsun orda pencerede burdamı kalıyorsun? der, penceredeki “evet ben deliyim burda kalıyorum” der. adam deliye şöyle cevap verir, seni bu zekayla nasıl burda yatırıyorlar anlamıyorum der, penceredeki deli cevap verir “deliyim ama geri zekalı değilim” Bazı delilerin bile zaman kaybı diyeceği sondan başa doğru dediğiniz bu kareleri tersine dahi koyduğunuzda saçmalıktan başka bişey olmayacağı halde beyninizi yakan felan diyerek övdüğünüze inanamıyorum. şizofren hikayeyi böyle tersten düşünmüyordu size sondan başa karelerle sunularak kafanız karıştırıldı ama hikaye tersten normale çevrildiğinde hiçte o kafa karıştırıcı tersliğin veya hikayenin anlamı ve dikkat çekiciliği yoktu.

8 ay önce
cevapladı

SAÇMA.sadece tersten çekim ve hafıza kabını melezleyerek bile çok başarılı iş çıkarmış diyebilirsin adam kimsenin yapmadığını yapıp ilginç bir film çekmiş daha ne istiyorsun anlayamadım :)))

10 ay önce
yazdı

Öncelikle Guy Pearce''sin sergilediği harika oyunculuğa hayran kaldım filmin kalitesine yakışmış ve oynadığı karakteri harika oynamış.Film de harika.Zaten Jonathan Nolan ve Christopher Nolan''''ın birlikte çalışıp kötü bir iş çıkardıklarını hiç görmedim.Bu filmde de beklentilerimi karşılamaktan fazlasını yaptı.Tekrar tekrar izlemek istyeceğim bir film.Nolan kardeşlere sundukları bu harika film için teşekkür ediyorum.

11 ay önce
yazdı

arkadaşlar bu kadar saçma ve sıkıcı bir filim izlemedim . sizler sakın izlemeyin…. eğer bu tür bir filim izleyecekseniz kesinlikle oskarlık bir filim olan “ghajini” amer khan filmini izleyin… hatta holowod filmlerini bırakın blowod filimlerine geçiş yapın…. sırf bu yorumu yapmak için üye oldum… akıl defteri gibi bir saçma filmi nasıl çekmişler bu kadar sıkıcı olamazdı:(

Adminin Cevabı: capslock kapatırsan göze daha güzel gözükecek.

12 ay önce
yazdı

Sıkıcı

12 ay önce
yazdı

en iyi beyin yakan filmlerden birisi. altta yazan filmi anlatan bazı yorumları okusanız dahı fılme etkısı olmayacak. 1.29.56da kı sahnede efsane bır an var yavaslatarak ızleyın o sanhe fılmı cozmenıze buyuk yardım edecek.

1 sene önce
yazdı

yarrak gibi site

1.19.28 diğer kişi camda gözüküyor sapkalı biri

35.47 deki fotoğrafı unutmayın bu size lazım olcak alttaki yorumların hıc bırınde bundan bahsedildigine rastlamadım hepsinide okumadım

2 sene önce
yazdı

Arkadaşlar buna benzer(Beyin yakan dedikleri) olarak mr nobody, yaşam şifresi,13. kat,prestij,predestination(beyin yakan diye izlemiştim ama yakamadı :D) gibi filmerin hepsini izledim ama bundaki gibi olmuyor hiçbiri. Olaylar onlarda yine karışık veriliyor ama sonunda açıklığa kavuşuyor. Filmde ise belli bir açıklığa kavuşması kısmını siz kafanızla düşünerek bulmanız lazım ben 15dk düşündüm bazı yerleri çözemedim sağ olsun altta 7.süvari adlı arkadaş açıklamış ve boşlukları doldurum. Film gerçekten başyapıt kesinlikle izleyin 10/9.

2 sene önce
yazdı

Tam bi sinir krizi,vakit kaybı…İzlenmeye değmez,hele baştan sona!

2 sene önce
yazdı

Fazla söze gerek yok.İzleyin ve bir daha izleyin ki tam anlayınız

2 sene önce
yazdı

Film karışık ama anlaşılabilir aslında Sammynin yaşadıkları aslında Lennynin yaşadıklarıydı kendi kabul edemediği için o yaptı gibi düşündü ve Jimmy Natalienin sevgilisiydi Natalie Lennyi kullandı ve polis olan Teddyi öldürttü amaç bence intikam değildi paralara çöktü kısacası Lenny hiçbir zaman intikam almıyordu mafyanın elindeki bi oyuncaktı Teddy Jimmyi öldürmek için kullandı Nataliede Teddyi ama o hep intikam aldığını sandı

2 sene önce
yazdı

Hafiza kaybıyla ilgili 2 film daha izlemiştim ve izlerken daha çok keyif almıştım: ghajini, a moment to remember. Puanını hak eden filmler ikiside ama bunu o kadar beğendiğimi söyleyemem, yine de izlenebilir

2 sene önce
cevapladı

Ghajini de çok güzel ama o bu filmin dram soslu bir çakması.

2 sene önce
yazdı

Kendimce Lenny şizofren biri sammy ise hafıza kaybı olan bir insan Lenny şizofren olunca kendi yaptıklarını sammy yapmış gibi olduğunu hatırlıyor diye düşünüyorum ben.

2 sene önce
yazdı

Filmi izlemeye başladıktan sonra gittikçe güzelleşen bir hal aldı.Filmin geriye doğru parça parça sarması güzel tabi. Fakat bazı yerlerinde Nolan çok ufak birer ipuçları ile beynimizi zorluyor. Filmin sonuna gelince yani hikayenin başına gelince aslında başı olmadığı fark ediliyor. Gerçekten filmin başı o an değil.Oraları bize havale ediyor. Kadın, Adamın karısının katilinin sevgilisi.Polis kılığında. Gerçek bir polis değil o adam. Filmin başında onu öldürmesi bence doğru. Kadın,kocasının katili ile , adam, karısının katilinin sevgilisi ile birlikte yatmaya başlıyor. Filmin ortasında bu var. İlginç 🙂 Neyse. Beynim yandığı için paylaşmak istedim. Harika ilginç farklı bir film 🙂 Yönetmen Nolandı dimi ? 🙂

2 sene önce
cevapladı

lan gerizekalı niye spoiler veriyorsun

2 sene önce
cevapladı

@byKrampus, 😀 😀 At Ağzlııı

2 sene önce
cevapladı

filmi niye anlatıyorsun millet izleyecek bunu at ağazlı

2 sene önce
yazdı

Alt yazılar neden böyle…Film güzel

2 sene önce
yazdı

Film çok iyi. Adam hafıza hastası falan değil. Karısının hayat sigortasından parayı alamayınca, hem polisi hemde mafyayı ortadan kaldırıp paraya çöküyor. Çakallll.

6 ay önce
cevapladı

filmi anlamamışsın

9 ay önce
cevapladı

@One Shot, ulan gülmekten bu yoruma defalarca baktım sırf sana ulaşayım diye kayıt oldum yaz banaaa haahhahhahha

2 sene önce
cevapladı

Sırf sana küfür edebilmek için üyelik açtım siktiğim salağı millete ne spoiler veriyorsun kaldırsana yorumunu

2 sene önce
cevapladı

keşke spoiler vermeseydin

2 sene önce
yazdı

Birden fazla izlemeniz gerekebilir filmi.filmin kahramanı hafıza kaybı hastalığına yakalanmış,daha doğrusu belli bir olaya kadarki olan herşeyi hatırlıyor, ama ondan sonra hafızası yeni bir olayı hafızasına kaydetmesine engel oluyor,yani kafası çok karışık,yönetmen de seyircinin kafasını karıştırmak adına,bizi de filmdeki karakter gibi boş hafızalı bırakmak için sondan geriye doğru anlatmış filmi,,bence de harika bir film,klasiklerde yerini alacak cinsten.

2 sene önce
yazdı

bu yonetmen NOLAN'in filmleri gercekten dehset ya ve size siddetle PRESTIJ filmini de tavsiye ediyorum izlemeyen varsa mutlaka izlesin

2 sene önce
yazdı

polis kötü değil arkdaşlar son sahnede olayları açıkladı herşeyden önce adam polis istese zaten adamı içeri alırdı bide sonda leonard zaten herşeyi öğrendi teddy nin john g. olduğunuda biliyodu teddy söledi ama leonard bulmacanın kilit noktalarını sildi yoketti kayıt altına almayıp baştan başlamış oldu teddy i öldürmesi kötü oldu tabi yapcak bşy yok birazda teddynin kekoluğu insan bazen gerçekleri kaldıramayıp kendisine başka kurgu bi dünya yapabiliyor burdada adam sadece hafıza kaybı yaşayan biri değil aynı zamanda şizofrenide benzer film tavsiyelerini hemen yapıyorum zindan adası fight club black swan akıl oyunları veya romantik komedi sevenler için 50 ilk öpücük hatırladığım bunlar çok iyi film

2 sene önce
cevapladı

yani şimdi bu adam hafıza kaybı sebebiyle karısına fazla insülin verdiği için mi öldü karısı gerçekten diyabet hastasımıydı karısı.. o anlattığı hafıza kaybı sorunu yaşayan kel adam kendisi mi yani

3 sene önce
yazdı

Baya kafam karıştı. Film akıcı değil açıkcası. Ama kurgusu çok iyi. Sondan başa doğru akması zaten özel bir film olduğunu gösteriyor.

3 sene önce
yazdı

İlk izlediğinizde anlayamayacağınız sonradan yorumları okuyup anlayabileceğiniz film. Film sıkıcı gelebilir ama anladıktan sonra vay be diyeceksiniz. Beyin yakan film severler için kaçmaz bir film!

3 sene önce
yazdı

5 para etmez

2 sene önce
cevapladı

Recep İvedikçiler de gelmiş!

3 sene önce
cevapladı

Güzel kardeşim 5 para etmez denilecek bi film olsaydı vizyona girdiği zaman tanınmayan bi senarist tarafından yazılmasına rağmen en iyi orjinal senaryo ödülü alıp IMDb gibi zorlu bi kuruluştan 8,5 puan almazdı. Muhtemelen beklediğin gibi değildir veya anlayamamışsındır çünkü anlaması her film kadar kolay değil. Senaryosu C. Nolan tarafından yazılmış ve yayın tarihine göre tür olarak farkındalık yaratrmış bi film. Filmlere yorum yapmadan önce ''ben bu filmden ne anladım '' diye sor kendine yada kurgusu nasıldı diye anlamaya çalış izlerken nasıl yazıldığını düşün ki keyif alabilesin. Yoksa bu şekilde hiçbirşeyden keyif alamazsın..

3 sene önce
cevapladı

kardes sanirim senin aklin yetmemis ?

3 sene önce
yazdı

4-5 kez izlediğim halde hala tam olarak ne anlatmak istediğini anlayamadığım kafa karıştırıcı bir film

3 sene önce
yazdı

niye enteresanlık yapıyorsun ki yani geriye doğru sarmana ne gerek var düz anlat kafamızı yakma işte . ama olay da bu sanırım bu yüzden bu film efsane bu yüzden nolan efsane

3 sene önce
yazdı

Gördüğümüz üzere film giderek geriye doğru sarıyor. Daha geriye sarabilir miydi? Polis haklı mıydı? Yoksa suçlu muydu? Kadın polisi öldürmek için mi o bilgileri adama verdi? Kadın neden bu işin içindeydi? O da mı intikam almak istiyordu? Yoksa bütün bunlar adamın kafasında kurduğu bir senaryo muydu? Gibi sorular… Elbette sonunda şok olacağımız bir sahneyle kafamızda bu kadar ucu açık soru bırakmadan bitirseler idi daha iyi olabilirdi. Sonuç olarak güzel ve düşündüren bir film. Mesela film sonunda “aslında biz de mi kafamızda kurduğumuz dünyayı yaşıyoruz?” gibi sorular canlanabilir.

3 sene önce
yazdı

[spoil}filmi izledikden snra hic bir sey hatirlamiyacaksiniz

3 sene önce
yazdı

Beynim yandi

3 sene önce
yazdı

film gibi film be

3 sene önce
yazdı

Abi nolanin butun filmleri boyle olmak zorundami uluslarasi dilminde kendimi uzayda hissettim burda beynim durdu

2 sene önce
cevapladı

nolanın tüm filmlerini izledim sonunda hepsi çözülüyo yani isteneni veriyo ama bu film sondan başlayıp geriye doğru gittiği için oldukça kafa karıştırıyo yani bu kadar beyin yakmasının sebebi bu

3 sene önce
yazdı

Bir poi hayranı olarak yine o tadı yakalarım diye filmi izledim ama belki daha önce ghajiniyi izlediğimden pek beğenmedim

altta filmi uzun uzun açıklayan arkadaşlar olmuş ama filme göre asla bir kesinlik yok nasıl görürseniz öyle belki de bu filmde kesin olan tek şey hatıralar hatırladığınız gibidir mesajı.

3 sene önce
yazdı

Filmi izledikten sonraki 15 dakika beynimin içinde gel-git etkisi oluşturan, anlamak için çeşitli şekillere büründüğüm daha sonrasında kendimle konuştuğumu filmin cast akışı geçerken fark ettiğim bence izlenmesi gereken ilginç ve itina ile hazırlanmış üstünzekalı bir senaristden çıkma nadide bir film.

3 sene önce
yazdı

Christopher Nolan .. Bayılıyorum bu adamın filmlerine. Filmi izledikten sonra yarım saat filmi anlamaya ve çözmeye çalıştım. Mutlaka izleyin müthiş bir film

3 sene önce
yazdı

çok karmaşık bi film. filmin parçalarını birleştirirken acayip zorlandım ama emin olamadım o derece karmaşık.

3 sene önce
yazdı

yönetmenine bakınca da iyi bir iş çıkacağını anlıyoruz..film güzel ama bazı sahneler çok sıkıyor

3 sene önce
yazdı

Film aslında uzunca düsünüldüğünde anlaşılıyor.Sondan başa doğru ilerlemis ama tabi anlayana çozene kadar 1 saat boyunca düşündümm 😂

3 sene önce
yazdı

Nolan abimizden geriye doğru ilerleyen manyak bir film

3 sene önce
yazdı

Karışık bir film ama dikkatli bir şekilde izlendiğinde anlaşılabilir.Film de çok aksiyon yok yeterince kafa yorucu olduğundaN fazla hareket eklenmemiş.Sürekli seneryoyu kafanızda oturtmaya çalışıyorsuz film sondan başa ve kesik kesik ilerlediği için. :)) Büyük ihtimalle izledikten sonra bir açıklamaya ihtiyaç duyacaksınız.Tabi ki Nolan''ın filmi olunca o kadar basit bir film olmadığını otomatikmen anlarsınız.Bütün filmlerini gönül rahatlığıyla izlemenizi öneririm.

3 sene önce
yazdı

izlemeyin beynim döndü yeminlen hiçbişe anlamadım 😀

3 sene önce
yazdı

Film de film ya efsane !!!!! Ghajini den de daha güzel kurgusu var dikkat edin beyniniz yanmasın..Ayrıca filmi izledikten sonra aşağıdaki 7. süvarinin yorumlarını okumayı unutmayın taşlar daha iyi yerine oturuyor ve şok oluyorsunuz..

3 sene önce
cevapladı

Bir Christopher Nolan filmini hindu filmi ile kıyaslayarak övmek Allah akıl fikir vermesin böyle kal ne olur

3 sene önce
yazdı

öncelikle bir kaç kişi film hakkında yorumlar yapmış ki doğru, Sammy ve karısından bahsettiği kişi bizzat kendisi(Lenny) ve karısı 1:29:56 zamanında/saatinde durdurun filmi. neyden bahsettiğimi anlayacaksınız ^^

10 ay önce
cevapladı

edit: 1:30:02 olmuş

2 sene önce
cevapladı

sen o ayrintiyi nasil fark ettin, helal olsun!

2 sene önce
cevapladı

1.29.29 da o sammy kendisi oluyor. iyi de nasıl gorecegız kı onu ızlerken 😀 25. kare gibi

3 sene önce
cevapladı

vay be o ne detay 🙂

3 sene önce
yazdı

Nolan Nolan Nolan adamın her filmi efsane mi olur ya. Şu film harbiden insanın beynini yorar. İyi bir film izleyiciyseniz izleyin hoşunuza gidecek cidden müthiş bir film. Anlaması zor değil yorumlar öyle deniyor sadece takip edin

3 sene önce
yazdı

Anlamak için birkaç kez daha izlemek lazım. Olayların sondan başa doğru ilerlediği garip ve zor bir kurgusu var. Ama bence bu filmi ikinci üçüncü kez izlemek zaman kaybı olur. En iyisi google da arayıp bakmak. Nasılsa birileri filmde neler olduğunu anlayıp yazmıştır 🙂

3 sene önce
yazdı

herkes gider mersine. bizim ki gidiyor tersine) sadece filmi izleyin dikkatiniz filmde olmalidir. Patlamis misir bile yiyerek hafizanizi meskul etmeyin. Iyi seyirler 9/10

3 sene önce
yazdı

İşte Nolan'dan bir brain fucker filmi daha.Klişe film tarzından sıkılanlar çıtayı yükseltme fırsatı

3 sene önce
yazdı

Filmden hiç bir bok anlamadım , resmen beynim eror verdi ,dışarıya çıkıp bi sigara yaktım .

3 sene önce
yazdı

film zaman mekan olay kavramının ve aynı zamanda beynimin içine etti

3 sene önce
yazdı

şimdiye kadar bi bu filmde beynim yandı bi de 2014 yapımı kader(predestination) filminde

3 sene önce
cevapladı

shutter island , mulholland drive , the butterfly effect felan da öneririm

3 sene önce
yazdı

Kurgu çok güzel. Teddy'nin hastalığını filmi izlerken yaşıyorsunuz ve filmin aslında son sahnesini film başlarken görmenize rağmen film bitene kadar anlayamıyorsunuz.İleri ve geri giden akışın kesişmesini bekliyorsunuz. Muhteşem bir film. Mutlaka izlenmeli.

3 sene önce
yazdı

zamanınızı bu filme harcamayın.meraktan 2 saat boyunca sıkıla sıkıla izledim.

3 sene önce
yazdı

bu filmi begenenler shutter island filminide izleyin ..efsanee

3 sene önce
yazdı

Çok Başarılı bir yapıt, anlayan arkadaşlar bana filmi anlatırsa sevinirim

3 sene önce
yazdı

dostlar. bu filme baxmamisdan evvel fikrinizde hecne olmamalidi fikriniz yalniz filmde olmalidi

3 sene önce
yazdı

İzle ve geç filmi değil. Derin düşünceler ve anlamlar barındıran en az ıkı kere izlenmesi gereken bir başyapıt. 7.suvari adlı üyenin yorumlarını en alttan başlayarak filmi bitirdikten sonra okumanızı tavsiye ediyorum.Filmi izleyin demicem bu sayfaya kadar gelmişseniz ve izlemeden geçerseniz sizde sıkıntı vardır.

4 sene önce
yazdı

en aşagıdaki yorumdan okuyarak başlamınızı tavsiye ederim 😛

4 sene önce
yazdı

En önemli detay; 1 – I Evet filmde en çok tartışılan önemli detaylardan biri de filmin sonunda plaka kaydetme esnasında plakada bulunan 1 ve I harflerinin karıştırıldığı. Bu nedenle Lenny'nin Tammy'nin üzerine gittiği söyleniyor. Fakat hikayede Lenny zaten Teddy'nin arabasının plakasını not almaktadır. Filmin sonunda ki araştırmada da sonuç olarak yine Teddy'nin arabasına çıkılmaktadır. Demek ki burada bir hata yada yanlışlık yoktur fakat Lenny'nin bazı olayları ve durumları kendine göre yorumladığı da bir gerçektir. Bunada örnek olarak vermek gerekirse, renkli sahnelerin birinde Jimmy bıyıklıyken biraz sonra bıyıksız olarak karşımıza çıkmakta. Kısacası Lenny her durumu kendi istediği gibi görmekte ve yaşamaktadır. Imdb üzerinde aldığı 8.5 puan ile önemli yapıtlardan biri olan Akıl Defteri (Memento) filmini mutlaka izlemenizi öneriyoruz

4 sene önce
yazdı

Neden çaktırmaz? Çünkü Lenny'nin durumundan faydalanabileceğini düşünür. Nitekim de faydalanacaktır. Mesela bir sahnede Natalie Lenny'den bir adamı öldürmesini ister fakat Lenny bunu kabul etmez. Bunun üzerine Natalie evdeki tüm kalemleri topladıktan sonra Lenny'nin karısına hakaret ederek kendini dövdürür ve evden gider. Evde kalem olmadığı için Lenny not alamaz ve 5 dakika sonra Natalie yeniden eve gelir tabi bu geçen sürede Lenny'nin hafızası sıfırlanmıştır. Lenny, bunu kimin yaptığını sorar Natalie'de Dodd yaptı der. Lenny Dodd'u halledeceğini söyler. Böylece Natalie sevmediği birinden kolayca kurtulmuş olur. Lenny'nin karısıyla ilgili hatırladığı tüm anıların aslında uydurma olduğunu da anlıyoruz. Çünkü Lenny'nin karısını çimdiklediği için acıdığı ve iğne vurduğu içi acıdığı sahne iki farklı anı barındırmakta. Lenny kendine göre anıları bile şekillendirmektedir. En önemli detay; 1 – I

4 sene önce
yazdı

Lenny notlarını istediği gibi yazdıktan sonra Teddy’nin yanından ayrılır. Arabada giderken hafızası silinir ve Teddy’i ve olanların hiç birini hatırlamaz. Doğrudan John G.’nin plakasını dövme yaptırmak için dövmeciye gidecektir. Bu sahne filmin sonunda gerçekleşir renkli görüntülerin başını ve siyah beyaz görüntülerin sonuncusunu anlatır. Lenny film boyunca aslında John G. diye Teddy’i aramaktadır. Teddy’de Lenny’nin hafıza kaybı durumunu bildiğinden ayrıca potansiyel bir suçlu olduğundan dolayı ve en önemlisi Jimmy’den aldığı paralar Lenny’de olduğundan onun peşini film boyunca bırakmamaktadır. Tabi Lenny’nin Teddy için yazdığı “ona asla güvenme” ve plaka notundan da habersizdir. Ee Bu Natalie Ne Ayak? Akıl defteri filminde Natalie karakteri bambaşka bir boyuttur. Lenny, Jimmy’nin kıyafetleri, arabası ve parasını alıp yola çıktıktan 5 dakika sonra hafızası silindiğinde, kullandığı arabayı ve giydiği kıyafetleri kendinin zanneder. Bu arada ceketin cebinde bir bar notu bulur. Tabi bu not aslında Jimmy’ye yazılmıştır, fakat durumdan dolayı Lenny kendine yazılmış olduğunu düşünür ve bara gider. Orada Natalie ile karşılaşır. Natalie Jimmy’nin kıyafetlerini başka birinde görünce bir durum olduğunu anlar ama çaktırmaz

4 sene önce
yazdı

Gerçekte Olanlar ve Lenny’nin Düşünceleri Lenny’nin hastalığı gerçek. Hatta tıpta normal dünyada da böyle bir hastalık var. Neyse Lenny olanları bir türlü kabul edemediği için nede olsa 5 dakika sonra herşeyi unutup yeniden başlayacağım diyerek kendini yanlış yönlendiriyor. Jimmy’i öldürdükten sonra onun kıyafetlerini, arabasını ve parasını alır. Teddy’nin resminin arkasına da “ona asla güvenme” yazar. John G. plakası diyerek Teddy’nin plakasını kaydeder. Böylece 5 dakika sonra herşeye yeniden başladığında John G. diye Teddy’i öldürecektir. Teddy doğruyu söylemektedir ama ne fayda? Aslında Teddy kendi kaşınmıştır. Ne demeye yardım etmek isteyipte gidip başka bir adamı öldürtmeye kalkarsın ki? Bu nedenle üçüncü John G. maalesef Teddy olacaktır. Peki bu Lenny madem kendine böyle notlar yazarak yanlış yönlendirme yaptı iyi notlar yazarak olumlu yönlendirseydi. Karımla çok mutlu bir hayatımız vardı aniden kanser olup öldü felan yazsaydı da tüm bu uğraşlara girmeseydi daha iyi olmaz mıydı? Tabi bunuda o an aklından geçiriyor fakat bir anının ortaya çıkarak herşeyi berbat edeceğinden korkuyor.

4 sene önce
yazdı

Lenny bu olayı film boyunca Sammy Jerkins adında birisine mal ederek anlatmaktadır. Ama gerçekten de Sammy adında unutkan bir adam vardır. Lenny daha önceden sigortacılık yapmaktadır. Sammy hafızasını kaybetmiş bir adamdır ve ilaçları faturaları derken sigorta şirketine baya bir masraflı olmaya başladığından Lenny'i bu durumu araştırması için Sammy'e gönderirler. Sammy'nin bu durumu Lenny'i gerçekten çok etkiler Lenny daha sonra ki zamanlarda kendi başından geçen olayları Sammy'nin başından geçmiş gibi anlatmaktadır. Kendini Sammy ile eşleştirmiştir. Burada Teddy ise bu tecavüz olayının aydınlatılması görevlendirilen polistir. Teddy, olaya karışan ikinci kişiyi bulur ve Lenny'nin karısının intikamını almasına izin verir. Hatta elinde intikamını aldıktan sonra çektiği bir fotoğrafı bile vardır gerçekten Lenny o fotoğrafta çok mutlu görünmektedir. Fakat Lenny intikamını aldığını unutmuş ve yeniden John G. ler aramaya başlamıştır. İşte burada Teddy, Lenny'nin bu durumundan istifade ederek Jimmy adında bir uyuşturucu satıcısını John G. diye Lenny'e öldürtecektir. Böylece hem bir suçlu cezasını bulacak, hem Lenny mutlu olacak hemde Teddy daha önceden kirli iş birliği yaptığı Jimmy'den kurtulup onun paralarına çökecektir. Fakat Lenny bu hikayeye inanmaz. Özellikle karısı hakkında duyduğu şeyler Lenny'i üzecektir.

4 sene önce
yazdı

Teddy'nin Anlattığı Detaylar Gerçekten böyle bir tecavüz olayı gerçekleşmiş fakat bu olayda Lenny'nin karısı ölmemiştir. Lenny ile karısı normal hayatlarına devam etmeye çalışmışlardır. Hafıza kaybı ise devam etmektedir. Bu duruma Lenny'nin karısı bir türlü ikna olamaz ve Lenny'nin rol yaptığını düşünmektedir. Lenny'nin rol yapıp yapmadığını anlamak için ona sürekli testler yapmaktadır. Lenny karısına günde bir kez insülin iğnesi vurmaktadır. Karısı Lenny'ye bir günde 3 kez insülin iğnesi vurdurarak onu test etmiştir. Lenny iğneleri karısı her söylediğinde vurmuş ve aldığı fazla şekerden dolayı Lenny'nin karısı hayatını kaybetmiştir. Filmde kafa karıştıran detaylardan birisi budur. Lenny gerçekten hafızasını mı kaybetmiştir? Yoksa durumunun anlaşılmaması için karısının yaptığı bu oyuna uyarak onun ölümüne istemeden mi sebebiyet vermiştir? Tabi Lenny'i sevdiğimiz için karısını istemeden öldürdüğünü düşünüyoruz. 🙂 Bu kötü olaydan sonra Lenny akıl hastanesine kaldırılmıştır.

10 ay önce
cevapladı

eğer lenny akıl hastanasine kaldırılmışsa o zaman tüm bu olaylar yaşanmamış olmuyormu?

4 sene önce
yazdı

Filmin kahramanı Lenny adında biri. Bir gün eve geldiğinde iki tane uyuşturucu satıcısının karısına tecavüz etmeye çalıştığını görecektir. Karısını kurtarmak için adamlardan birini vurur. Adam ölür bu esnada diğer adam Lenny'nin kafasına arkadan vurarak kaçar. Lenny bu adamın yüzünü hiç göremez. Aldığı bu darbeden dolayı Lenny hafıza kaybına uğrar. O güne kadar yaşanan tüm olayları hatırlamakta fakat o andan sonra yaşanan olaylar hafızasından 5 dakika içinde silinmektedir. Bu nedenle Lenny sürekli notlar tutar, kişilerin fotoğraflarını çeker ve onları tekrar hatırlamaya çalışır, vücuduna dövmeler yaptırır. Lenny, hayatını karısına tecavüz eden John G. adında ki adamı bulmaya adar. Bu ismide yine notları sayesinde hatırlamaktadır. Akıl defteri filminin konusunu böyle özetleyebiliriz. Lenny'nin elinde ki resimlerde Teddy adında birinin de resmi vardır. Fakat bu resmin arkasında “ona asla güvenme” yazan bir not bulunmaktadır. Film boyunca Teddy sürekli Lenny'nin etrafında görülecektir. Teddy, filmin sonunda Lenny'e John G. adında bir uyuşturucu satıcısı olan Jimmy'i bulmasında ve öldürmesinde yardım edecektir. Bu ölümden sonra Teddy, gerçekte olanları Lenny'e anlatacaktır. Aslında filmi karmaşıklaştıran ve önemli kılan bu detaylarda saklıdır.

4 sene önce
yazdı

.İlk gördüğümüz siyah beyaz sahne ise en eski yaşanan olay. İşte bu siyah beyaz sahnelerde geriye doğru gelecekler. Tabi bu ileri ve geri gitmelerden zaman olarak söz ediyoruz. Filmin sonlarına doğru siyah beyaz sahneler ile renkli sahneler kesişecekler burada olay örgüsü paralellik sağlayacak. Filmin en son sahnesi de siyah beyazdan birden renkli hale geçecek bu olayda bu kesişmenin fark edilmesi için yaşanacak. Filmin işleyişi hakkında bu bilgileri verdikten sonra artık yavaş yavaş filmde neler olduğuna geçelim.

4 sene önce
yazdı

Nolan kardeşlerin yazıp yönettiği, birden fazla kez izleyerek ancak anlaşılabilen bir baş yapıt. Bu kadar övgüyü sonuna kadar hak eden bir film. Akıl Defteri filmini izleyip aklında soru işaretleri kalanlar için ufak bir açıklama yapma gereği duyduk ki, bu filmin keyfi tam anlamıyla sürülebilsin. Öncelikle ölmeden önce izlemeniz gereken 100 film sıralamamıza ilk sıralardan kesinlikle girebilecek bir film. Bugüne kadar izlemediyseniz ve bu yazımızı okuyorsanız buyrun öncelikle buraya tıklayarak filmi izleyin. Sonra bir kaç gün sonra dönün tekrar izleyin. Sonra bu yazımızı okuyun. Bu tavsiyeme uyun. Abartmıyorum. Buradan sonrasını filmi izleyenler okusunlar. Öncelikle filmin yazarı Jonathan Nolan. Filmin yönetmeni ise Christopher Nolan. Bilindiği üzere bu iki isim kardeşler. Christopher Nolan, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden biri olarak bilinmektedir. Akıl defteri filminin baş rollerinde ise Guy Pearce, Carrie–Anne Moss ve Joe Pantoliano yer alıyor. Film siyah beyaz ve renkli sahnelerden oluşuyor. Bu sahnelerin sayısı birbirlerine eşit. 22 adet siyah beyaz, 22 adette renkli sahne var. Filmin işleyişi sondan başa doğru geliyor. Ama bizim alıştığımız tarzdan biraz daha farklı. Film başladığında ilk olarak renkli bir sahne geliyor. Bu ilk renkli sahneden itibaren renkli sahneler ileriye doğru akacak.

3 sene önce
cevapladı

renkli sahneler geriye siyah beyaz ileriye akıyor

4 sene önce
yazdı

Aklın sınırlarını zorlayan adam: Christopher Nolan. İzleyin, muhtemelen izlediğiniz en iyi 5 filmden birisi olacak.

4 sene önce
yazdı

Christopher Nolan gibi bir dehadan da bu beklenirdi.Gerçekten müthiş bir film

4 sene önce
yazdı

çok güzel bir film duygulandırdı.

4 sene önce
yazdı

Christoper Nolan'dan gizem türünde mükemmel bir film.

4 sene önce
yazdı

cok durağan işliyor olayları anlamak cok güç tabi harika bi film değil kötüde bi film değildi

4 sene önce
yazdı

film sondan başa sarıyor alışılmışın dışında yani konu olarak güzel ama taklidi olan gajini daha güzeldi bence

4 sene önce
yazdı

Filmi kronolojik sıraya göre çekseler hiç de etkileyici bi senaryosu yok bence

4 sene önce
yazdı

Anlaşılması zor bir film. Pazar günü evde film keyfi yapmak isteyenler için sıkıcı gelebilir, ayrıca aldığı puan kesinlikle 8.5 olmamalı. Bence max 7.5

4 sene önce
yazdı

Güzel bir film tavsiye ederim izlenebilir.

4 sene önce
yazdı

Christopher Nolan ve Jonathan Nolan mükemmel bir senaryo

4 sene önce
yazdı

Film sonundan oynatmışlar sadece 🙂 bunu kesip düseltip izlendmi daha kolay olur 🙂 Sanaryolar belli basit yapılmış 🙂 8.5 gercekten cok iyi almış 🙂 ben olsam 10 üzeinden 4veya 5 verirdim 🙂

4 sene önce
yazdı

ghajini = memento

4 sene önce
yazdı

ilginc ve anlasilmasi cok zor tavsiyem cok dikkatli izlenmesi gereken bilmece gibi bir film süpersin admin. selam ve saygilar.

4 sene önce
yazdı

Çerezlik film

4 sene önce
yazdı

Guy pearce ın alzheimer hastalığının başlangıcını yaşadığı (bana göre) Amerikalıların ''''mindfuck'''' diye adlandırdığı ve benimde mindfuck olduğum bir film. acayip bir paradoks var. Beyin kasan filmleri seviyorsanız Akıl defteri tam sizlik. 11/10(+1 mindfuck puanı)

4 sene önce
yazdı

anlaşılması güç ve düşündürücü bir film ama keisnlikle çok farklı 10 üzerinden 10 veriyorum izleyip düşünün 🙂

4 sene önce
yazdı

Altyazılısı nezaman eklenir

4 sene önce
yazdı

Biraya tükürüyolar sonra adamın aklı gidince tükrükleri içiyor 🙁 çok tiksindim . Ama güzel bir film bol vakitte rahat rahat izlerseniz çok rahat anlaşılır bir film.

4 sene önce
yazdı

Bu yorumu okumadan İZLEME sakın sarışın adam hafıza kaybı yaşayan manyak kendi kafasında yazıyor çiziyor ve oynuyor.bu aynı fight clup tarzı bir film olmuş film geriden geliyor olay bu. izle ama kendini fazla kaptırma bu nede olsa bir film unutma huzur namaz da 🙂

3 sene önce
cevapladı

Adamsın kardeşim 🙂

4 sene önce
yazdı

filmin senaryosu sağlam olabilir verdiği haz bi hiç boşuna izleyip beyin yakmaya gerek yok on defa film mi izlenir arkadaş

4 sene önce
yazdı

Arkadaşlar bu filmin senaryosu çok sağlam izleyici pür dikkat izlemeli tek seferde anlamaya bilirsin bunun için 2 kere seyret anlayacaksın.

4 sene önce
yazdı

“Ghajini” Bu filmin hint versiyonu.. ghajini senaryosunda ufak degişiklikler var sadece..

4 sene önce
yazdı

aklı karısanlar film sonunda bu yazıyı okusun

gizlemek istediğiniz yorumunuz
http://www.kuledibi.org/sinema/memento/

4 sene önce
cevapladı

yardımın için saol 🙂

4 sene önce
yazdı

Guy yine yapmış yapacagını =) Ghajini ile içerik olarak benzerliği biraz fazla evet bunu inkar edemem,lakin temel olarak varış noktaları farklı. Aamir Khan da, Guy da işlerini çok güzel yapıyor bence onları kıyaslamak yerıne filme odaklanın iki film de birbirinden güzel, lakin Memento nun içeriği yoğun bu yüzden filmi izlerken biraz dikkatli rasatlayın bence anlaşılmasında o kadar da mübalağa edilecek kadar zor değil film haznesi kuvvetli olanlariçin gayet berdevam bir film, Rutinin dışında film izlemek isteyenler için ideal bir film. Ölmeden önce kesinlikle izlemem gereken filmlerden biri idi teşekkürler.

4 sene önce
yazdı

Çoğu insan bu filmi anlamıyor, yapılış amacını veya filmden çıkarmamız gereken duyguyu bilmiyor. Filmde 15 dakika öncesinde nereye gittiğini veya nerede olduğunu unutabilen sürekli hafıza kaybı yaşayan bir insanın işlediği cinayet anlatılıyor. Ama filmdeki asıl amaç şu; Christopher Nolan bu filmi hafıza kaybı yaşayan bir insanın yaşadıklarını hissetmemiz için yapmıştır. Nasıl oluyor derseniz; Filmin akışına bakın sondan başa doğru. Bu sayede bir önceki sahneyi hatırlamaya çalışıyor ve kendinizi filmin içinde kaybolmuş olarak buluyorsunuz. Finale gelindiğinide birçok insan filmin başını hatırlayamıyor veya filmdeki sahneleri seçmekte zorluklar yaşıyor. İşte bu duygu gerçek bir hafıza kaybıdır. Memento'yu izleyenlerin çoğu saçma bulur bu yüzden en az 2-3 kez bu filmi izleyip yorum yapmak daha doğrudur.

1 ay önce
cevapladı

bu yorumdan sonra film daha da anlam kazandı valla sağ ol

4 sene önce
yazdı

Anlamakta zorluk çektim acıkcası bu konuda bi filmiin de daha çok aksiyonu olmalıydı bence

4 sene önce
yazdı

Nolan varsa zaten yoruma gerek yok. Mükemmel bir film.

4 sene önce
yazdı

Hikayenin sondan başa doğru ilerlemesinden dolayı, olayı farklı insanların gözünden görürsek ne kadar farklı anlayabileceğimizi gördüm. “Ana kahraman haklıdır” düşüncesiyle kafamda hiç sorgulamamıştım olanları

4 sene önce
yazdı

admin filmin altyazılısı da eklenecek mi?

5 sene önce
yazdı

Ghajini okey kendi başına güzel olabilir ama şuraya filmi anlayamayanlar gelip izleyince filmin kötü olduğunu falan söylemesinler. İmdblere bakmak yeterli herşey için. #direnmemento

11 ay önce
cevapladı

imdb nin yüksek olması bu filmi güzel kılmaz deli saçması bir filim bu kadar sıkıcı ve sinir bozucu olamazdı…. ghajini ile bu filmi kıyaslamak deli ile akıllıyı kıyaslamak gibi birşey… ghajini oscarlık bir filim

4 sene önce
cevapladı

çok haklısın Berna ön yargılı davranıyorlar

5 sene önce
yazdı

eşini kendi mi öldürdü anlamadım 🙂

4 sene önce
cevapladı

insülinle

5 sene önce
cevapladı

aynen öyle oldu

5 sene önce
yazdı

Aamir Khan bu filmi izlemiş ve oyunculuk daha iyi olabilridi diyerek bir de kendisi çekmiş o da Ghajini. Bu çakma falan değil yani 🙂

5 sene önce
cevapladı

Aamir,Ghajini filminin Hint versiyonun da oynadı yapımcısı değil sadece başrol oyuncusu Ghajini ilk olarak 2005 te çekildi 2008 yapımı Ghajin,Hint versiyonunda Aamir Khan oynadı yeterli bilgiden sonra Aamir ile ilgili görüşünüzü bildirin 🙂

5 sene önce
yazdı

Ya arkadas bazilar demiski ghajinin cakmasi gelde gülme. bu film ghajniden 8 yil önce cevrildi nasil cakmasi oluyor anlamadim 🙂 Ayni birine dersin ya bu adam ayni ogluna benziyor 🙂

5 sene önce
yazdı

Öncelikle kaliteli filmler yüklediğiniz için teşekkür ederim. Sadece bu film özelinde değil bir sorum olacak; bazı filmlerde sadece türkçe dublaj seçeneği var. Bunları orjinal dillerinde altyazılı olarak izleme imkanımız olacak mı ilerde bu sitede?

5 sene önce
yazdı

Filmin gelgitleri ve konusu mükemmele yakın tavsiyem izlicek arkdaşlara çok dikkatli izlesinler

5 sene önce
yazdı

Bu o kadar saçma bişeyki bitiremedim bile. Ghajini buna bin basar

5 sene önce
yazdı

Filmin konusu güzel ancak 3.sınıf oyuncularla çekilmez hale geliyor.Carrie-Anne Moss'u da Matrix hatrına ayırıyorum.Geriye gitme konusunda Tom Cruise'nin oynadığı Edge of Tomarrow bunu fena döver.İzleyin ama sonra da unutun gitsin! :))

1 ay önce
cevapladı

o filmle bu filmin konusu arasında dağlar kadar fark var nasıl benzetebildin hayret

5 sene önce
yazdı

Imdb puanını hak eden ağır,karmakarışık ve izlenilmesi gereken güzel bir film ama Türkçe Dublaj izlenilmez 😀

5 sene önce
yazdı

ghajının çakması diyebilirim bunu izlicenize ghajını izlemenizi tavsıye ederim

5 sene önce
cevapladı

@Don #, ghajini bundan daha güzel diimi sonuçta aamir khan oynuyo 😀

5 sene önce
cevapladı

Ghajini bunun çakması

5 sene önce
yazdı

Admin uzun zamandır bu filmi izlemek istiyorum ama türkçe altyazı olmadığı için izleyemiyorum. Gerçekten bu siteyi çok seviyorum başka yerden izlersem buraya ihanet edecekmişim gibi geliyor. Lütfen altyazılı versiyonunu yükler misin?

5 sene önce
yazdı

izlediğim en iyi filmlerden

5 sene önce
yazdı

admin aylardır bu filmin tr altyazısını bekliyorum indirmek için..bu siteden başka bi yerde ne film izliyorum ne de indiriyorum..gelir mi altyazılısı ?

5 sene önce
yazdı

filmin geriye doğru gitmesi dışında fazla bi esprisi yok.sonu bir yere doğru bağlanacak diye merak edip dururken hiç bir yere bağlanmaması da çok büyük tezat.film senaryo olarak iyi ancak prodüksiyon biraz daha iyi olsaydı ve şaşırtıcı bi final olsaydı, şuan ki puanı o şekilde hak ederdi. 7.3/10

4 sene önce
cevapladı

Arkadaşım filmin finali şaşırtıcı olamaz çünkü filmin finali hikayenin başladığı yer şaşırtıcı bişey olması anlamsız olurdu.

5 sene önce
yazdı

suan lany nin hafıza kaybı hastalıgına yakalandım,,,rahatsız bir film.

5 sene önce
yazdı

allahını seven izlemesinnnnn

5 sene önce
yazdı

türünün tek örneği. mükemmel bir film. 10 kere izlemişimdir…

5 sene önce
yazdı

ilk yarım saati sıkıcı gelse de sonuna kadar izleyin. emin olun gerçekten izlemeye değer bir film, çok güzeldi teşekkürler.

5 sene önce
yazdı

bu film C.Nolanın sonraki filmlerinde yakaladığı stantardın altında kalmış bence. kötü bi film değil ancak dedğim gibi Nolan olunca beklenti yüksek oluyor bende. Puanım 7/10

4 sene önce
cevapladı

Adam zaten ilk filminde (The Following) ailesini oynattı buda ikinci filmi sen nası bi beklenti içindesin. Git bu yorumu insomia için yap.

5 sene önce
yazdı

Hem olayların alışılmışın dışında bir ilerleyiş göstermesiyle yönetmenliğini, hem de sıra dışı bir kurgu ve hikayeyle senaristliğini çok iyi yaptığını kanıtlayan bir Christopher Nolan filmi.. Zaten bu filmden sonraki Prestij filmiyle ne kadar iyi bir yönetmen olduğunu bir kez daha kanıtladı. Uzun lafın kısası izleyin işte

5 sene önce
yazdı

Bir anlık göz kırpması ile kaçıracağınız detaylar olabiliyor.O yüzden filmi sakin kafa ile izleyiniz.Anlamayanlar tekrar izlerse gerçekten filmin iyi olduğunu anlayacaktır. 10/10 diyebilirim.Saygılar

Oyla:
After The Dark - The Philosophers 720p izle
1080P Gerilim
  8.5/10
 
  113 DK
  ABD

Lütfen yorum yaparken "Caps Lock"unuzun kapalı olduğundan emin olunuz. 14.01.2019


Lütfen yorum alanına sadece film hakkındaki görüşlerinizi yazmaya özen gösteriniz, eklenmesini istediğiniz filmleri sıralamayınız. İstek alımı yoktur... 02.01.2019